Přeskočit navigaci

Vzdělávací program: 63-43-N/02 Finanční poradenství


Obor vzdělání: 63-43-N/.. Finančnictví a bankovnictví


Škola: PB – Vyšší odborná škola a Střední škola managementu,  s.r.o., Nad Rokoskou 111/7, Praha 8



Charakteristika vzdělávacího programu


Pojetí a cíle vzdělávacího programu


Vzdělávací program je určen pro uchazeče, kteří dosáhli středního vzdělání s maturitní zkouškou, je chápán jako ucelená příprava odborného pracovníka v oblasti finančního poradenství. Vzdělávací program připravuje odborné pracovníky pro výkon širokého spektra činností  na finančním trhu. Cílem studia je vybavit studenta kompetencemi nezbytnými pro profesní uplatnění.



Charakteristika vzdělávacího programu


Obsah vzdělávání je vymezen v jednotlivých předmětech a při jejich výuce se významně uplatňují mezipředmětové vazby tak, aby si studenti učivo osvojovali ve vzájemných souvislostech a vazbách. Důraz se klade na rozvíjení klíčových kompetencí a na osvojování jak teoretických, tak praktických dovedností před získáváním vědomostí, které mají časově omezenou platnost.


Jazykové vzdělávání  je obsaženo ve dvou cizích jazycích. Výuka jazyků plní významnou socializační a kulturně vzdělávací funkci, neboť rozvíjí cizojazyčné komunikativní schopnosti studentů v cizích jazycích. Zaměřuje se zejména na odbornou slovní zásobu a získávání řečových dovedností a rozšiřuje poznatky o kultuře jiných národů.

Těžištěm vzdělávání jsou odborné předměty: účetnictví, marketing, ekonomie, daňová soustava, podnikové finance, finanční matematika, kapitálové trhy,  pojišťovnictví, bankovnictví, v kterých studenti získávají znalosti a dovednosti potřebné pro jejich odbornost, ekonomické myšlení, znalosti související s fungováním finančního trhu, orientují se v problematice finančního a manažerského účetnictví,  seznamují se s funkcemi  a produkty obchodních bank, s platebním stykem, fondem pojištění vkladů, alternativními formami financování podnikatelů apod.


Výpočetní technika zahrnuje zvládnutí práce s osobním počítačem, obsluhu sítě a schopnost využívat možnosti internetu.


Profil absolventa dotváří všeobecně vzdělávací předměty: právo a psychologie.


Odborná praxe je v učebním plánu rozložena do 2. a 3. ročníku . Výběr organizace je ponechán na volbě studentů podle jejich zájmu a zaměření, nebo odbornou praxi vykonávají v organizaci, kterou jim určí škola. Aplikují tak poznatky získané ve výuce v souladu s profilem absolventa a dochází tím k propojení teoretických znalostí s praktickým uplatněním.



Zpět