Vzdělávací program: 53-41-N/31 Diplomovaná dentální hygienistka
Obor vzdělání: 53-41-N/3. Diplomovaná dentální hygienistka
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s MŠMT vydalo kvalifikační standard přípravy, kterým se specifikují požadavky na vzdělávací programy pro všechny vyšší odborné školy zdravotnické. Tím je určen společný základ výše uvedeného vzdělávacího programu a ten je tedy vyučován na jednotlivých školách jen v nepatrných obměnách.
Charakteristika vzdělávacího programu
Pojetí a cíle vzdělávacího programu
Vzdělávací program připravuje k výkonu povolání dentální hygienistka jako zdravotnického pracovníka způsobilého k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu. Program splňuje požadavky právních dokumentů ČR a směrnic EU na odbornou teoretickou a praktickou přípravu dentálních hygienistek.
Cílem vzdělávacího programu je příprava studentů k výkonu činností dentální hygienistky. Program se zaměřuje na osvojení odborných vědomostí, dovedností a postupů nezbytných pro zodpovědné vykonávání práce v ordinaci zubního lékaře a na pracovišti dentální hygieny. Studenti se naučí vyjadřovat se přesně a terminologicky správně v odborné komunikaci a dodržovat standardy odborných pracovních postupů, hygieny, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Program klade důraz na vhodnou komunikaci s pacienty s ohledem na jejich věk, typ osobnosti a zdravotní stav, a na dodržování pravidel společenského chování. Studenti se naučí dodržovat etické zásady a požadavky na ochranu informací a osobnosti. Důležitou součástí je také schopnost organizovat si práci, pracovat samostatně i v týmu, svědomitě dbát na kvalitu své práce a jednat hospodárně a ekologicky.
Dalším cílem programu je přispívání k profesionalizaci oboru a zvyšování prestiže a postavení dentální hygienistky ve společnosti. Studenti budou sledovat aktuální stav rozvoje oboru v ČR i v zahraničí, podílet se na výzkumné činnosti, prezentovat její výsledky a aplikovat je do praxe. Orientace v právním řádu ČR, zejména v oblasti poskytování zdravotních služeb, a pochopení úlohy Světové zdravotnické organizace a právních předpisů EU týkajících se zdravotní a sociální politiky, jsou rovněž součástí programu.
Charakteristika obsahu vzdělávacího programu
Program v teoretické výuce poskytuje znalosti, které tvoří základ potřebný k výkonu povolání dentální hygienistky:
Program v teoretické výuce poskytuje znalosti:
· pro poskytování zdravotní péče v dentální hygieně a zubní prevenci, a to v anatomii, fyziologii, patologii zejména ve vztahu k orofaciálnímu systému, jeho anomáliím a onemocněním, v chemii ve vztahu k používaným materiálům, v mikrobiologii a epidemiologii, v orální histologii, fyziologii výživy, farmakologii a základních znalostech zdravotnických prostředků,
· v základech zubního lékařství včetně preventivního zubního lékařství a parodontologie, v orální hygieně, dermatologii, základech vnitřního lékařství a pediatrie, základech zubní protetiky, v používání radiologických zařízení ve stomatologii včetně zhotovování snímků a ochrany proti ionizujícímu záření, v instrumentování v zubním lékařství, ve zdravotnických přístrojích užívaných v dentální hygieně.
V rámci praktického vyučování poskytuje dovednosti a znalosti:
· v provádění výkonů spojených s odbornou ústní hygienou, v edukaci pacientů k moderním postupům ústní hygieny, v provádění zdravotní výchovy, v provádění výkonů zaměřených na ošetření iniciálních změn tvrdých zubních tkání a parodontu, na odstraňování faktorů lokálního dráždění v dutině ústní.
Obsahem vzdělávání jsou dále:
· vybrané sociální disciplíny, které umožňují pochopit chování zdravých a nemocných osob a změny ve společnosti a které pomáhají vytvářet odborné kompetence a osobnostní kvality studentů. Jedná se např. o psychologii a komunikaci, sociologii, právo, problematiku národnostních menšin a multikulturního a transkulturního ošetřovatelství, edukaci pacientů,
· vzdělávání v cizím jazyce a počítačové gramotnosti, toto vzdělávání má především aplikační charakter a je zaměřeno na seznámení studentů se speciálními programy pro zdravotnictví.